Naše v tuto chvíli nejoblíbenější stavebnice si svou pozici vybudovala díky své variabilitě a modularitě. Je možno ji osadit a využít pro několik různorodých projektů a její modulární koncept umožňuje velmi snadnou rozšiřitelnost o další komponenty.
Jako řídící jednotku jsme si vybrali už hotový modul s ESP32 – DoIt. Mezi uživateli je velmi oblíbený pro svou kompaktní velikost (pozor, ten námi používaný má 2×15 pinů, existují i další varianty). Za tři roky co s ním experimentujeme, se dá prohlásit, že je i poměrně spolehlivý a prověřený ve stovkách projektů.
Jednoduché pokusy můžete provádět přímo s modulem DoIt bez vývojové desky v nepájivém poli nebo jen pomocí konektorů, ale to se dá jen do jisté úrovně složitosti.
Přímo na desce DoIt je použitelná jedna svítivá dioda (Pin 2) a využít se dá i tlačítko BOOT (Pin 0). Druhou svítivou diodu a piezo „pípák“ můžeme připojit v nepájivém poli podle obrázku. Pár jednoduše připojitelných součástek pro první experimenty, ve kterých se spleteme s malou pravděpodobností a kde se dá lehce funkčnost zapojení ověřit (třeba měřícím přístrojem) se dá zapojit snadno.
Zapojení podle následujícího obrázku je pro začátečníka skoro nezvládnutelné. Ověřili jsme si to při workshopech na jednodušší verzi a buď se pletou piny, což může vést ke zničení modulu, nebo jsou špatné konektory či drátky. Odhalit chybu je pak poměrně složité i pro pokročilejší uživatele, protože chyba se dá hledat i v programu (kde ale v tomto případě není).
Modul ESP32 – DoIt je klíčovou částí naší desky ROBOTboard, která hraje podstatnou roli v konceptu našich projektů a jejich vývoji. Tuto desku si dnes můžete objednat na většině nejoblíbenějších českých bastlířských e-shopů (hwkitchen.cz, laskarduino.cz, postavrobota.cz…). Přímo je k dostání v pražské prodejně Rasel nebo po dohodě u nás v OctopusLabu.
V další části si budete mít možnost vyzkoušet pár praktických ukázkových zapojení, ke kterým je potřeba jen minimum dodatečných součástek. Odladěný návrh desky podstatně ulehčí a značně urychlí základní seznámení s možnostmi modulu a zpřístupní vám cestu k vašim vlastním projektům.
S ESP32 můžete využít programování v Arduino C, my se ale zaměřujeme na pokročilejší programovací jazyk – Micropython. Právě proto vznikla dokumentace v českém jazyce na našich stránkách docs.octopuslab.cz/, kterou postupně doplňujeme a upravujeme. Budeme rádi, když nám při každé nejasnosti nebo podezření na chybu dáte hned vědět. I samotná dokumentace má vlastní stránku na GitHubu: github.com/octopuslab-cz/docs_octopuslab_cz. Do tvorby dokumentace a vlastních tutoriálů se můžete také aktivně zapojit a tím posunout některý z projektů o další kousek dál.